Minulý týždeň sa začalo nové päťročné funkčné obdobie Európskeho výboru regiónov. Slovensko bude zastupovať 9 členov a 9 náhradníkov, ktorých nominovali združenia SK8, ZMOS a Únia miest Slovenska.
Vedúcim slovenskej národnej delegácie sa stal Juraj Droba. Ďalšími členmi delegácie za samosprávne kraje sú Jozef Viskupič, Ondrej Lunter, Milan Majerský a Rastislav Trnka. Mestá zastupujú Ján Ferenčák, Branislav Zacharides, Vladimíra Vydrová a Ľuboš Tomko.
"Členovia slovenskej delegácie chcú aj prostredníctvom Európskeho výboru regiónov ovplyvňovať nastavenie kohéznej politiky po roku 2027 s cieľom posilniť postavenie samospráv pri programovaní a implementácii eurofondov," odkázal Juraj Droba, predseda Bratislavské samosprávneho kraja.
Na ustanovujúcom zasadnutí v Bruseli sa regionálni lídri naprieč celou úniou zhodne postavili proti pokusom centralizovať eurofondy a vyzvali na taký rozpočet EÚ po roku 2027, ktorý umožní územiam znižovať regionálne rozdiely a riešiť nové núdzové situácie.
„Kohézna politika je najsilnejším stabilizačným nástrojom Európy a zárukou toho, že politiky EÚ budú mať vplyv na život ľudí v mestách a regiónoch. Kohézna politika musí byť flexibilná, decentralizovaná, inovatívna a mala by sa naďalej navrhovať v partnerstve s miestnymi a regionálnymi orgánmi,” uviedla Kata Tüttó, viceprimátorka Budapešti a novozvolená predsedníčka Výboru regiónov.
Kľúčové otázky, ktoré formujú budúcnosť regiónov a miest EÚ:
Európsky výbor regiónov je poradný orgán Európskej únie, ktorí má 329 členov zastupujúcich miestne a regionálne samosprávy zo všetkých členských štátov EÚ. Do tvorby legislatívy EÚ sa tak môžu oficiálne zapojiť regióny a mestá, vďaka čomu sa rešpektujú ich potreby a postavenie.