SK8 upozorňuje na riziká reformy posudkovej činnosti

Dátum: 16.12.2024

Koncom novembra bol Národnou radou SR schválený nový zákon o integrovanej posudkovej činnosti, ktorý začne platiť od 1. septembra 2025. Výsledkom bude stav, kedy ľudia so zdravotným znevýhodnením budú posudzovaní už len na Úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), kde získajú posudok pre sociálne služby, aj pre kompenzačné pomôcky.

Jednotný posudkový systém vnímame ako krok správnym smerom pre občanov, nakoľko si budú môcť na jednom mieste vybaviť všetky potrebné náležitosti a uľahčí sa im prístup k príspevkom aj sociálnym službám.

Združenie Samosprávne kraje Slovenska bolo aktívne zapojené do tvorby nového zákona ako člen pracovnej skupiny a viedlo intenzívny dialóg s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Počas konzultácií s ministerstvom sme opakovane poukazovali na nasledovné problémy a riziká, ktoré môžu negatívne ovplyvniť fungovanie nového systému:

  • Prvým problémom je nedostatok personálnych kapacít. Posudkovú činnosť v súčasnosti vykonávali VÚC, mestá, obce a ÚPSVaR. Ak ministerstvo nezabezpečí dostatočné personálne kapacity, môže dôjsť k preťaženiu systému, čo by viedlo k jeho destabilizácií.
  • Za najzávažnejší problém považujeme neprimerane dlhé lehoty na vydanie integrovaného posudku, ktoré sú stanovené na 60 dní a v odôvodnených prípadoch môžu byť predlžené o ďalších 60 dní, pričom 4 mesiace sú z pohľadu SK8 neakceptovateľné. V zariadeniach sociálnych služieb je potrebné poskytnúť pomoc občanom okamžite, a ak by došlo k neprimeranému predlžovaniu, môže to ohroziť flexibilitu a hospodárnosť financovania sociálnych služieb. V prípade, že poskytovatelia budú musieť občanom poskytovať službu bezodkladne a nakoniec im nebude uznaný nárok na službu, všetky náklady ponesú občania, prípadne VÚC.
  • Upozorňujeme taktiež na absenciu integrovaného informačného systému medzi VÚC, mestami, obcami a ÚPSVaR. Bez tohto systému bude náročné efektívne umiestňovať občanov do zariadení sociálnych služieb a správne plánovať rozpočet a smerovanie týchto služieb.

Zástupcovia združenia SK8 sa preto zhodli, že všetky praktické nedostatky budeme žiadať podrobne špecifikovať v novom zákone o sociálnych službách. Len tak bude možné zabezpečiť efektívne fungovanie systému a reálnu pomoc občanom.

crossmenu