Župy využívajú videokonferencie na rokovania svojich zastupiteľstiev

Dátum: 27.04.2020

Po Trnavskom samosprávnom kraji rokujú prostredníctvom videokonferencie aj ďalšie župy. Už v pondelok, 27. apríla sa uskutočnilo rokovanie zastupiteľstva žilinskej, prešovskej a trenčianskej župy alternatívnou formou, ktorú umožňuje legislatívna zmena iniciovaná práve združením samosprávnych krajov SK 8.

„Som rád, že nová vláda počúva samosprávy. Ako župani sme v mimoriadnej situácii našli spôsob, ako bezpečne realizovať rokovania našich orgánov. Vláda a NR SR naše návrhy akceptovali a dnes už viac ako polovica krajov absolvuje rokovanie zastupiteľstiev prostredníctvom videokonferencie. Pozitívne hodnotím, že práve župy sa vedeli tak rýchlo adaptovať na nové podmienky a bezproblémovo fungujú a prijímajú rozhodnutia,“ povedal predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Ako doplnila žilinská županka Erika Jurinová, „je tu koronakríza, ktorá má pre všetkých, a teda aj pre vyššie územné celky, finančný dopad a to prináša mnoho zmien. Čas sa nezastavil, fungujeme ďalej a musíme prijímať opatrenia a dôležité rozhodnutia, aby sa život v Žilinskom kraji posúval dopredu.“ 

„Zabezpečiť rokovanie krajského zastupiteľstva prostredníctvom videokonferencie bolo po technickej stránke náročné. Pristúpili sme k tomu však zodpovedne a po absolvovaní dvoch skúšok, sme s poslancami vychytali drobné chybičky. Som presvedčený, že v pondelkovom živom vysielaní bude všetko fungovať na sto percent a rokovanie bude úspešné. Zasadnutie zastupiteľstva v tejto forme vítam, pretože máme na stole niekoľko neodkladných tém, ktoré musíme s poslancami čo najskôr prerokovať,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ako uzatvára Jaroslav Baška, trenčiansky župan, „zasadnutie formou videokonferencie sa uskutočnilo cez videokonferenčnú platformu ZOOM. Simuláciu zasadnutia sme si spolu s poslancami Zastupiteľstva TSK vyskúšali v rámci dvoch skúšok, počas ktorých sme si overili pripojenie, vyskúšali hlasovanie poslancov či možnosť prihlásiť sa do diskusie alebo vystúpiť s faktickou poznámkou. Program aprílového rokovania krajských poslancov tvorili všetky body, ktoré mali by predmetom neuskutočneného marcového zasadnutia parlamentu.“

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu