Župy sú pripravené pomôcť vláde s prípravou na tretiu vlnu pandémie

Dátum: 21.06.2021

Županka a župani sa vo štvrtok 10. júna 2021 stretli v Bachledovej doline. Leitmotívom rokovania bolo nedávne 15. výročie založenia SK 8, ako združenia samosprávnych krajov, ktoré háji záujmy všetkých obyvateľov Slovenska. Medzi pozvanými hosťami bol riaditeľ Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu (DofE) Marián Zachar. 

„Dnes sme opäť hovorili sme aj o potrebe prijatia nového zákona o verejnej osobnej doprave. Ide o pokračovanie iniciatívy SK 8, vďaka ktorej sa nám podarilo presadiť novelu zákona o cestnej doprave, a tým posilniť kompetencie krajov ako objednávateľov výkonov v prímestskej autobusovej doprave,“ skonštatoval predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič. Doplnil, že „všetky kraje pripravujú aj výstavbu regionálnych hokejových akadémií v spolupráci so Slovenským zväzom ľadového hokeja. Vymenili sme si preto skúsenosti a diskutovali sme aj o posune termínu na čerpanie dotácie na tento účel od vlády.“ 

Na stretnutie bol pozvaný aj minister zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimír Lengvarský, s ktorý sa však na poslednú chvíľu z rokovania ospravedlnil. Županka a župani hovorili o možnostiach zefektívnenia zabezpečovania očkovania proti ochoreniu Covid-19. Medzi aktuálne výzvy v tejto súvislosti patrí očkovanie tínedžerov vo veku 12-15 rokov, či podávanie vakcín výjazdovo a v ambulanciách. Zástupcovia žúp ministrovi súčasne deklarovali, že sú pripravení pomôcť aj pri príprave na tretiu vlnu pandémie.

„Dnešné rokovanie sme zorganizovali vo Vysokých Tatrách, čím chceme symbolicky podporiť strávenie letnej dovolenky na Slovensku. Za Prešovský samosprávny kraj sme predložili bod o regionálnom riešení problematiky marginalizovaných rómskych komunít,“ doplnil podpredseda SK 8 a prešovský župan Milan Majerský. 

Do programu bol zaradený aj slávnostný podpis deklarácie o spolupráci medzi SK 8 a Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu (DofE). Ide o ďalšiu zo série aktivít krajov na podporu mimoškolského vzdelávania a rozvoja mladých ľudí s cieľom zlepšiť perspektívu ich uplatnenia sa v praxi, a to aj v oblasti dobrovoľníctva.

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu