Zástupcovia SK8 sa v Košiciach stretli s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou

Dátum: 12.01.2024

Županka a župani prijali pozvanie prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej na novoročné stretnutie zástupcov samospráv. Štvrkové prijatie sa uskutočnilo v priestoroch Historickej radnice mesta Košice.

Prezidentka v slávnostnom príhovore poukázala na nezastupiteľné postavenie územnej samosprávy na Slovensku, ktoré nie je tvorené len úradmi a úradníkmi, ale aj obyvateľmi, ktorí potrebujú mať zabezpečené dostatočné služby pre kvalitu ich života. “Silné samosprávne obce, mestá a územné celky sú najlepšou poistkou demokracie, akú krajina môže mať. Práve rok 2024 predstavuje príležitosť obnoviť partnerský dialóg medzi vládou a samosprávami,” povedala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Predseda SK8 Jozef Viskupič v príhovore poukázal aj na to, že krízy, ktorým v posledných rokoch krajina čelila ukázali, že samosprávy sú životaschopné, akcieschopné, flexibilné a dokážu efektívne zabezpečovať úlohy, ktoré sú nevyhnutné pre život obyvateľov.

“Naše skúsenosti však ukazujú aj na potrebu posilnenia kompetencií žúp, a jasnejšieho vymedzenia vo vzťahu k vláde SR, ale aj k miestnym samosprávam. Zároveň, pre lepšie a efektívnejšie fungovanie našich regiónov v prospech občanov je nevyhnutné zlepšiť komunikáciu medzi štátom a samosprávami, aby sa už neopakovala situácia, keď vláda zasahovala do fungovania samospráv bez dialógu,” povedal trnavský župan a predseda SK8 Jozef Viskupič.

Predstavitelia samospráv verejne poďakovali hlave štátu za porozumenie, pomoc a podporu, ktorú vo vzťahu k samosprávnym krajom počas výkonu svojej funkcie zastávala.

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu