Veľvyslanci štátov EÚ sa zaujímajú o problémy samospráv na Slovensku

Dátum: 25.10.2023

Zastúpenie Európskej komisie dnes zorganizovalo diskusiu 19 veľvyslancov štátov EÚ na Slovensku so zástupcami samospráv, ktoré reprezentovali združenia SK8, ZMOS a Únia miest Slovenska.

Veľvyslanci a veľvyslankyne prejavili úprimní záujem o aktuálne problémy a výzvy, ktorým samosprávy na Slovensku v súčasnosti čelia. Predstavené boli praktické dôsledky nedokončenej decentralizácie verejnej správy, negatívne dopady rozhodnutí z centrálnej úrovni vládnutia či nedostatočné financovanie samospráv spôsobujúce ich veľmi obmedzený rozvoj a vysoký investičný dlh. 

„Je faktom, že najprosperujúcejšie štáty EÚ sú práve tie decentralizované európske demokracie. Kvalitná verejná správa je skrátka jedným z kľúčových faktorov hospodárskeho rastu, dobiehania ekonomicky najvyspelejších štátov EÚ a sveta. Potvrdzujú to dnes už aj početné analýzy, podľa ktorých efektívnejšie vnútorné usporiadanie Slovenska v sebe skrýva dokonca potenciál pre skokový rast HDP,“ povedal v príhovore Jozef Viskupič, predseda SK8.

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu