SK 8 bude spolupracovať s Výborom NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj na reforme verejnej správy

Dátum: 04.05.2020

Reforma verejnej správy, financovanie samospráv a ich vstup do prípravy novej legislatívy. Aj to boli témy prvého spoločného rokovania predsedov samosprávnych krajov v združení SK8 s predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Oznámil to na tlačovej konferencii po stretnutí s predstaviteľmi SK8. Cieľom nadviazania vzájomnej spolupráce bude dokončenie reformy verejnejsprávy, pre ktorú vláda zriadila špeciálnu komisiu. Tú by mali tvoriť členovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS), Združenia samosprávnych krajov SK8 a predstavitelia štátu.

Zriadením komisie bol poverený predseda Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Jozef Lukáč (Sme rodina). Podľa Borisa Kollára je dokončenie reformy štátnej správy v súlade s programovým vyhlásením vlády. „Je to prvý krát, kedy sa takýmto spôsobom stretli župani na pôde Národnej rady. Majú u nás otvorené dvere a budeme ich počúvať, lebo túto reformu treba dokončiť,“ povedal po stretnutí Boris Kollár.

Predseda SK8 Jozef Viskupič (OĽaNO) zriadenie špeciálnej komisie víta. „Účelom tejto komisie je dať na jeden stôl otázky, ktoré otvára ZMOS, ÚMS aj SK8 a mohli sme reálne pokročiť v procese decentralizácie a reformy štátnej správy,“ povedal Viskupič. Ako ďalej uviedol, "samosprávne kraje nechcú byť len rozpočtovými organizáciami štátu“, ktoré sú závislé iba od dane z príjmov fyzických osôb. SK8 deklaruje rovnako ako ZMOS a ÚMS záujem o zmenu modelu financovania samospráv.

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu