SK 8 apeluje na vládu: Energetickú krízu zvládneme len spoločne

Dátum: 08.09.2022

Zástupcovia združenia samosprávnych krajov SK 8 sa zúčastnili 33. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý sa koná v dňoch 7. a 8. septembra 2022 v Senci. Organizácie spoločne vyzývajú vládu SR na neodkladné rokovania o vplyvoch skokového zvýšenia cien plynu a elektriny o stovky percent na rozpočty samospráv.

Ako uviedol predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič, „stále sme pripravení podieľať sa na hľadaní riešení tejto energetickej krízy. Požadujeme však serióznu diskusiu s vládou o tom, ako pripravuje nový štátny rozpočet a rozpočet verejnej správy. S predsedom Trégerom sme sa zhodli, že chceme a bytostne potrebujeme vedieť, aké kompenzácie vláda chystá alebo nechystá pre samosprávy. Nestabilita a najmä nepredvídateľnosť financovania nám bráni plánovať rozvojové investície a už začala ohrozovať aj bežný chod verejných služieb.“

Na sneme sa zúčastnili zástupcovia vlády SR na čele s jej predsedom Eduardom Hegerom. Kabinet navrhuje umožniť spoločný postup pri obstarávaní energií pre samosprávy po vzore Európskej únie pri obstarávaní vakcín proti novému koronavírusu.

„Uvedený návrh nerieši výpadky príjmov a nárast nákladov samospráv spôsobený vládnymi opatreniami v podobe daňového bonusu či 500-eurových odmien a zvýšenia platov zamestnancov. Do konca tohto a v budúcom roku prídeme o desiatky miliónov eur. A vysoké ceny energií situáciu len zhoršujú. Obávam sa, že vláda podceňuje situáciu, aj hnev ľudí, aj strach ľudí. Toto zvládneme len spoločne, ale taký odkaz sme od vlády nepočuli,“ upozornil podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Počas mimoriadneho snemu ZMOS v máji tohto roka, zástupcovia SK 8 vyjadrili združeniu podporu v štrajkovej pohotovosti a zúčastnili sa na nasledujúcich protestných zhromaždeniach v regiónoch vrátane toho štvrtkového (8. septembra 2022) pred Úradom vlády SR v Bratislave. Spoločne žiadajú vládu o neodkladné riešenie bezprecedentnej hospodárskej situácie.

V krátkodobom horizonte SK 8 navrhuje kompenzáciu výpadkov príjmov a zvýšených výdavkov na energie. V dlhodobom horizonte by sa vláda, podľa SK 8, mala zamerať na podporu diverzifikácie zdrojov energií a na investície do obnoviteľných zdrojov energie či zvyšovania energetickej efektívnosti.

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu