Samosprávy trvajú na vyplatení energetických kompenzácií

Dátum: 06.07.2023

Združenie samosprávnych krajov Slovenska (SK8) a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) trvajú na vyplatení energetických kompenzácií zmenou zákona o štátnom rozpočte na rok 2023 v skrátenom legislatívnom konaní. Predseda ZMOS Jozef Božik a predseda SK8 Jozef Viskupič o tom informovali na tlačovej konferencii pred Úradom vlády SR v Bratislave dňa 4.7.2023.

Na začiatku roka bolo bývalou vládou prisľúbené územnej samospráve prerozdelenie 108 miliónov eur z nevyčerpaných prostriedkov určených na krytie nárastov cien energii. Na minulotýždňovom rokovaní zástupcov všetkých samosprávnych združení s premiérom Ľudovítom Ódorom však vyplynulo, že vláda neuvoľní dohodnuté finančné zdroje z dôvodu zvýšených výdavkov. SK8 a ZMOS preto v piatok adresovali list všetkým poslancom Národnej rady SR s cieľom, aby v parlamente boli vytvorené podmienky na úpravu rozpočtu, ak vláda nechce vyplatiť 108 miliónov eur, ktorý boli nielen prisľúbené, ale aj schválené v rozpočte. „108 miliónov eur, ktoré nám boli prisľúbené bývalou vládou, zatiaľ nemáme vyplatených. Po opakovaných rokovaniach s premiérom nateraz nie je zadefinované, či ich dostaneme.

ZMOS rokoval s 9 politickými stranami, takmer každá z nich nám povedala, že v prípade, ak neuspejeme v rokovaniach s vládou, sú pripravení podporiť nás v parlamente. Komunikovali sme aj s predsedom parlamentu. Jediným riešením je schôdza, ktorá by mohla byť až 1. septembra. Štandardne, keby poslanci chceli meniť rozpočet, tak by to muselo byť v niekoľkých čítaniach. Iba vláda má právo na to, aby skrátila tento proces do jedného rokovania a aby počas jedného dňa zmena rozpočtu mohla byť prijatá,“ uviedol Jozef Božik.„Bývalý premiér hovoril o tom, že balík 200 miliónov eur pôjde na pomoc samospráve. Časť išla na kompenzačnú schému, časť na distribučné poplatky a zostal objem 108 miliónov, ktoré mali byť rozdelené na 54 miliónov do konca júna a ďalších 54 miliónov malo prísť v priebehu septembra, októbra alebo novembra.

Nechceme nič viac len to, aby bol naplnený prísľub a mestá, obce a samosprávne kraje dostali sľúbené peniaze o to viac, že podielové dane v máji a v júni boli nízke. Dnes sa konala online Rada ZMOS a viac ako 100 primátorov a starostov apeluje, aby sme vo veci konali. Ďakujem za spoluprácu aj Jozefovi Viskupovičovi, je to dôležitá téma,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik, ktorý poukázal aj na skutočnosť, že štátny rozpočet sa z hľadiska deficitu vyvíja lepšie, ako bolo očakávané.

„Nežiadame nič navrch, ale žiadame štát, aby dodržal slovo z novembra minulého roka, kedy sa dohodla kompenzačná schéma a objem 200 miliónov eur na kompenzácie vysokých cien energií. Peniaze by súrne potrebovali na svojich účtoch obce, mestá a kraje. Podielové dane a ich výber je veľmi nízky, ceny energií narástli. Dohodli sme model 75% pre obce a mestá a 25% pre samosprávne kraje. V liste poslancom parlamentu pomenúvame situáciu, v ktorej sa nachádzame. Nežiadame nič nové, nič nad rámec toho, čo vie štát pokryť. Verím, že mechanizmus, ktorý chceme spustiť, bude úspešný a zdroje sa dostanú na účty samospráv,“ povedal predseda Združenia SK8 Jozef Viskupič.

Doplnil, že po pandémií, náraste cien a energetickej kríze potrebujú samosprávy dostať od štátu sľúbenú pomoc, aby mohli dokončiť rozpočtový rok. „Chápeme že sme na konci volebného cyklu, ale naše mestá, obce a kraje musíme spravovať aj v tomto čase. Ak sľúbené peniaze neprídu, hovoríme o reálnych krízových scenároch, ktoré nás môžu postihnúť na jeseň. Chceme prežiť do konca roka. Adresujeme vláde dôraznú žiadosť. Vieme, že je viacero rozpočtových kapitol, ktoré vláda musí napĺňať, ale nemôže stále stavať samosprávu na druhú koľaj. Boli by sme radi, keby sme našli nielen počúvajúce uši, ale aj pracujúce ruky na to, aby sa sľúbený finančný objem dostal do našich rozpočtov,“ dodal predseda Združenia SK8 Jozef Viskupič.

Tlačová beseda k vyhláseniu predsedov obidvoch združení - https://youtu.be/rFoqI38pZmg

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu