Samosprávy: Koaliční poslanci ohrozujú poskytovanie verejných služieb

Dátum: 12.09.2019

Združenie samosprávnych krajov – SK 8 a Únia miest Slovenska zásadne nesúhlasí

s návrhom poslancov koaličnej strany Most-Híd, ktorým sa zvyšuje nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka. Ak tento návrh poslanci schvália, ohrozia poskytovanie verejných služieb samosprávami.

“ Predkladatelia zdôvodňujú svoj návrh úmyslom zvýšiť príjem občanov. Návrh je však krátkozraký. Hodí sa naň ľudová múdrosť cestu do pekla dláždia dobré úmysly. Ľuďom pridáva len odrobinky, a to v priemere 3,8 € mesačne, no župám však vytvorili veľkú dieru v rozpočtoch, a to 44,7 mil. €,” povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

„Máme pocit, že si poslanci a poslankyne Národnej rady si neurobili svoje domáce úlohy a neprišli sa opýtať, županov, primátorov a starostov, aké vážne dopady to bude mať na život obyvateľov v regiónoch, mestách a obciach, z ktorých aj oni sami prichádzajú,“ povedal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Ako doplnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, “pre Bratislavský samosprávny kraj by výpadok príjmov na úrovni 5 mil. € znamenal citeľnú stratu, ktorá by sa dotkla najmä financovania služieb a pre mnohých ľudí by to znamenalo zhoršenie kvality ich života. Nevyhnutne sa to odrazí na kvalite služieb, ktoré poskytujeme v školstve, sociálnej oblasti, vo verejnej doprave, či v životnom prostredí. Suma 5 mil.€ pre náš kraj znamená napríklad financovanie ročnej prevádzky všetkých domovov sociálnych služieb alebo celej prímestskej autobusovej dopravy počas štyroch mesiacov či objem financovania našich 54 škôl na viac ako rok. A vystačila by nám aj na dva roky zimnej údržby v celom kraji. Som rozčarovaný z toho, že navrhovatelia chcú každému kraju zobrať takú výraznú sumu bez toho, aby to vopred odkomunikovali a prediskutovali. Považujem to za bezbrehý predvolebný populizmus.”

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter: "Tento návrh nepomáha ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. Najviac si ním prilepšia ľudia s vysokými výplatami, ale poškodení budú dôchodcovia a ľudia odkázaní na sociálne služby, ktoré poskytujú samosprávy."

Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja: “My sme tí poslední, ktorí by nechceli, aby mali ľudia vo svojich peňaženkách viac peňazí, ale tak ako bol tento návrh zákona neprofesionálne, neodborne a populisticky pripravený s tým súhlasiť nemôžeme."

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu