Samosprávne kraje Slovenska podpísali memorandum o spolupráci s 9 z 11 oslovených politických strán

Dátum: 28.09.2023

V priebehu augusta 2023 rokovali zástupcovia Samosprávnych krajov Slovenska SK8 s predstaviteľmi 11 politických subjektov, ktoré by sa po najbližších voľbách mohli dostať do parlamentu. Predmetom rokovaní bol návrh memoranda o spolupráci „Samospráva ako partner“, ktoré župy iniciatívne pripravili. Predmetom dokumentu sú potreby zamerané na rozvoj krajskej samosprávy s cieľom posilniť jej kompetencie a zabezpečiť požadovaný rozsah služieb obyvateľov.

Na základe rokovaní s predstaviteľmi širokého politického spektra boli do návrhov jednotlivých memoránd zapracované drobné kozmetické úpravy. Aj na základe tejto praxe sa potvrdilo, že župy vedú konštruktívny a slušný dialóg aj naprieč názorovým spektrom. Výsledkom je memorandum „Samospráva ako partner“, a obsahuje 24 konkrétnych bodov v 9 oblastiach.„Všestranný rozvoj samospráv je pre obyvateľov Slovenska nesmierne dôležitý. Aj preto sme iniciovali sériu stretnutí so zástupcami jedenástich politických subjektov, ktoré by sa po septembrových voľbách mohli dostať do parlamentu a pozitívne ovplyvniť smerovanie žúp. Práve samosprávne kraje neustále dokazujú, že sú významným aktérom života spoločnosti. Verím, že zástupcovia všetkých deviatich z jedenástich oslovených politických subjektov, ktoré memorandum „Samospráva ako partner“ podpísali, budú aj po voľbách naklonené konštruktívnemu dialógu,“ povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič. 

Mesiac po uskutočnení rokovaní podpísalo memorandum o spolupráci 9 politických subjektov, a to: (abecedne) ALIANCIA, Demokrati, KDH, OĽANO a priatelia, Progresívne Slovensko, REPUBLIKA, Sloboda a Solidarita, Slovenská národná strana, SME RODINA. Memorandum nepodpísali predstavitelia strany HLAS - sociálna demokracia a SMER – sociálna demokracia. Zároveň, tieto dve strany prejavili vôľu spolupracovať so samosprávami po parlamentných voľbách, k čomu poslali stanovisko.

Jednotlivé memorandá o spolupráci sú zverejnené na centrálnom registri zmlúv – KLIK SEM.

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu