Predseda SK 8 predstavil novému ministrovi zdravotníctva požiadavky krajov, diskutovali aj o zefektívnení očkovania

Dátum: 13.04.2021

Rokovali o zefektívnení očkovania, ktoré od polovice februára koordinujú samosprávne kraje. Ich predsedovia vidia medzery v systéme registrácie na očkovania a pripravujú sa na zriadenie mobilných očkovacích jednotiek. 

„Som rád, že pán minister, takto promptne, reagoval na žiadosť o stretnutie. Predstavil som mu štyri hlavné požiadavky krajov na zefektívnenie očkovania, ktoré samosprávne kraje od polovice februára zabezpečujú organizačne, logisticky aj personálne. Na základe doterajšej praxe chceme mať viac kompetencií v správe rezervačného systému a v kontrole odosielania SMS správ. To by napomohlo vyhnúť sa problémom pri pozývaní na očkovanie. Navrhujeme aj úpravu vyhlášky tak, aby sa ako náhradníci mohli do databáz žúp prihlasovať ľudia z vybraných profesií bez ohľadu na vek,“ uviedol Jozef Viskupič. 

Župy chcú zvýšiť komfort pre záujemcov o očkovanie tak, že budú môcť určovať otváracie hodiny a priepustnosť veľkokapacitných očkovacích centier. Zároveň chcú kontrolovať rozloženie očkovaných v čase ešte pred odoslaním SMS správ s termínom očkovania zo strany Národného centra zdravotníckych informácií.

„Výzvou na najbližšie obdobie bude zriadenie župných mobilných očkovacích jednotiek. Plánujeme, aby čoskoro začali očkovať zamestnancov a klientov domovoch sociálnych služieb, seniorov, či imobilných obyvateľov. Sme pripravení sa podieľať na zvyšovaní percenta zaočkovaných aj v marginalizovaných komunitách. V tejto súvislosti sme otvorili aj otázku financovania očkovania, ktoré by malo byť nastavené férovo,“ doplnil Viskupič s dôvetkom, že ministra požiadal o prijatie županky a županov v čo najkratšom čase z dôvodu akútnosti prediskutovania viacerých regionálnych požiadaviek. 

Župy boli ministerstvom zdravotníctva poverené koordináciou očkovania na svojom území 11. februára 2021. Už 20. marca 2021 prevádzkoval veľkokapacitné očkovacie centrum každý kraj. Dnes ich je spolu 19 a bolo v nich podaných už takmer 200 000 vakcín. To predstavuje 22,5 % z prvých podaných dávok a 16,8 % zo všetkých podaných dávok na Slovensku.

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu