Kraje výrazne prispeli k úspešnému zvládnutiu skríningu

Dátum: 26.01.2021

Všetkých osem samosprávnych krajov sa aktívne zapojilo do celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia Covid-19, ktoré sa vo väčšine obcí a miest uskutočnilo počas uplynulého víkendu (23. a 24. januára 2021). V súčinnosti s okresnými úradmi župy pomáhali s logistikou a organizáciou testovania, niektoré dokonca zriaďovali aj vlastné mobilné odberové miesta.

„Dobre poznáme vlastné kraje. Našu pomoc sme tak mohli veľmi adresne smerovať tam, kde to bolo nevyhnutné. Župy zriadili viaceré vlastné mobilné odberové miesta, na tento účel poskytli priestory svojich stredných škôl obciam a mestám. Pomohli tiež so zabezpečením dostatočného počtu administratívneho a zdravotníckeho personálu vrátane študentov zdravotníckych škôl a personálu z krajských nemocníc a ambulancií. Samozrejmosťou bolo ich vybavenie ochrannými prostriedkami,“ skonštatoval predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Samosprávne kraje pomáhali už v celoplošných i lokálnych kolách testovania antigénovými testami. Výdatne tiež prispeli k osvete o dôležitosti nechať sa otestovať, informovanosti verejnosti o umiestnení odberových miest a ich momentálnej vyťaženosti. Banskobystrický samosprávny kraj distribuoval informačné letáky o pokračovaní v dodržiavaní preventívnych opatrení aj držiteľmi certifikátov a negatívnom výsledku testu.

Županka a župani zároveň považujú zrýchlenie očkovania proti ochoreniu Covid-19 za kľúč k ukončeniu súčasnej pandémie. V tejto súvislosti sú pripravení poskytnúť plnú súčinnosť vláde.

V niektorých krajoch už začalo očkovanie klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktoré prebieha v koordinácií s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR a Ministerstvom zdravotníctva SR.

Ako doplnil Jozef Viskupič, „župy sú prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou riešenia mimoriadnych situácií. Vďaka presadeniu nedávnej legislatívnej zmeny sa samosprávne kraje oficiálne stali orgánmi krízového riadenia. Považujem to za začiatok reformy verejnej správy založenej na decentralizácii.“

Podľa Viskupiča sa opäť ukázalo, že spolupráca miestnej a regionálnej samosprávy je kľúčom k úspechu Slovenska. V rámci reformy verejnej správy preto SK 8 presadzuje posilnenie ich kompetencií a nezávislosti financovania.

Starohájska ulica 6868/10
917 01 Trnava

+421 335 559 180
info@samospravnekraje.sk

Sledujte nás
2024 © Samosprávne kraje Slovenska
crossmenu