Tri najvýznamnejšie združenia slovenských samospráv – Únia miest Slovenska (ÚMS), Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) – upozorňujú, že aktuálna konsolidácia verejných financií nesmie prebiehať na úkor samospráv. Varujú, že ak by vláda presmerovala prostriedky pôvodne určené mestám, obciam a krajom na nové štátne priority, došlo by k vážnemu ohrozeniu kľúčových projektov v regiónoch. Zástupcovia žúp, miest a obcí v spoločnom vyhlásení reagujú na návrh strednodobého preskúmania politiky súdržnosti Európskej únie, ktorý pripravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).
„Rešpektujeme výzvy, ktorým Európska únia čelí a bude čeliť v najbližších rokoch. Rozumieme aj potrebe a významu strednodobého preskúmania politiky súdržnosti. Považujeme však za nevyhnutné rešpektovať priority samospráv, ktoré dlhodobo pripravujú a ktorých realizácia je nevyhnutná pre ďalší rozvoj celej krajiny. Odmietame preto akýkoľvek presun týchto zdrojov a vyzývame predsedu vlády SR, aby sa zachovalo financovanie určené pre obce, mestá a kraje. Zároveň ho pozývame k otvorenému dialógu so samosprávami,“ vyhlásil Jozef Viskupič, predseda združenia samosprávnych krajov SK8.
Župani, primátori a starostovia vyzvali predsedu vlády SR, aby pri určovaní nových priorít štátu v rámci kohéznej politiky nesiahal na súčasné finančné zdroje určené pre samosprávy. Upozornili, že ide aj o flexibilitu vo výške približne 400 miliónov eur, ktorá je naviazaná na kľúčové projekty všetkých partnerov v území. „Sme si vedomí obáv MIRRI SR z nízkej miery čerpania týchto zdrojov, za ktorú však vo veľkej miere zodpovedá štát a náročná projektová príprava, keďže ide o kľúčové a komplikované projekty,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku samosprávnych krajov, miest a obcí.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba upozornil, že eurofondy predstavujú pre naše regióny nezastupiteľný zdroj rozvoja: „Bez týchto zdrojov nebude možné rozvíjať vybavenie škôl a školskej infraštruktúry, modernizovať odborné vzdelávanie a približovať ho praxi, budovať kvalitné a dostupné kapacity zariadení sociálnych služieb pre najodkázanejších obyvateľov. Rovnako však bude ohrozená výstavba vodovodov a kanalizácií, riešenie klimatickej zmeny v našich mestách a obciach, a v neposlednom rade nebude možná ani výstavba autobusových a železničných prestupných terminálov, trolejbusových a električkových tratí či cyklotrás.“
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik varoval pred vplyvmi na každodenný život občanov: „Naše mestá a obce riešia reálne problémy ľudí. Bez podpory z eurofondov nebudeme schopní zabezpečiť základné služby, ktoré si občania zaslúžia, ani sa postarať o infraštruktúru a jej rozvoj. Potreby a priority samospráv sa nemenia, menia sa priority na vyššej úrovni, a práve tieto neustále zmeny nám bránia efektívne plánovať a napredovať v rozvoji našich území.“
Zástupcovia samospráv deklarujú ochotu spolupracovať s vládou pri príprave reforiem a zmien politiky súdržnosti, pričom pripomínajú, že projekty pripravované v regiónoch majú dlhodobý charakter. „Mestá a obce potrebujú stabilné a predvídateľné prostredie pre svoj rozvoj. Ak nám budú v priebehu realizácie projektov meniť pravidlá a siahať na financie, vážne to ohrozí schopnosť samospráv zabezpečovať služby a budovať bezpečné, odolné a moderné mestá pre budúce generácie,“ dodal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.
Samosprávne združenia Únia miest Slovenska (ÚMS), Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a združenie Samosprávne kraje Slovenska (SK8) sa po dnešnom rokovaní dohodli na spoločnom vyhlásení k pripravovanému návrhu strednodobého preskúmania politiky súdržnosti Európskej únie zo strany Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).
Aktuálna zložitá situácia, v ktorej sa Slovenská republika nachádza, a ktorá vyžaduje výraznú konsolidáciu verejných financií, predstavuje pre samosprávy skutočne náročnú výzvy nielen z hľadiska zabezpečenia kvalitných služieb občanov, ale aj zabezpečenia udržateľného rozvoja svojich území a udržania samotnej existencie samospráv. Zdroje z fondov EÚ dlhodobo predstavujú nezastupiteľnú finančnú pomoc pri odstraňovaní štrukturálnych problémov na území jednotlivých samospráv ako aj pri ich samotnom rozvoji.
Vnímame a rešpektujeme mnohé výzvy, ktorým Európska únia čelí a bude čeliť v najbližších rokoch, zároveň rozumieme potrebe a významu strednodobého preskúmania politiky súdržnosti, ako aj možnosti definovania nových priorít. Považujeme však za nevyhnutné rešpektovať tiež priority samospráv, ktoré zostávajú rovnaké, ktoré dlhodobo pripravujú v kontexte alokovaných zdrojov v rámci Programu Slovensko, a ktorých realizácia je nevyhnutná pre ďalší rozvoj celej krajiny. Akékoľvek zmeny v rámci kohéznej politiky by preto mali vychádzať z princípu “zdola nahor”, a mali by im predchádzať konštruktívne diskusie so všetkými dotknutými partnermi, pre ktorých môžu mať neuvážené rozhodnutia fatálne následky.
Z tohto dôvodu vyzývame predsedu vlády SR, aby sa pri snahe alokovať finančné zdroje pre nové identifikované priority štátu v rámci kohéznej politiky nesiahalo na aktuálnu alokáciu finančných zdrojov primárne určených pre potreby samospráv, vrátane flexibility vo výške približne 400 miliónov EUR. Tieto finančné zdroje sú naviazané na kľúčové projekty všetkých partnerov v území, nielen miest, obcí a samosprávnych krajov. Sme si vedomí obáv zo strany MIRRI SR ohľadom nízkej miery čerpania týchto zdrojov, za ktorú však vo veľkej miere nesie zodpovednosť štát a v mnohých prípadoch tiež náročná projektová príprava, nakoľko sa jedná o kľúčové a komplikované projekty. Zásadne odmietame, aby sa problém nízkeho a neefektívneho čerpania fondov EÚ v súčasnom programovom období riešil zásahmi do alokácií integrovaných nástrojov územného rozvoja, keďže najvážnejšie príčiny tohto stavu sú predovšetkým na strane štátu, čo potvrdili aj zistenia a odporúčania Generálneho riaditeľstva pre regionálnu a mestskú politiku (DG REGIO) z januára 2025 - Integrated Territorial Development in Slovakia – follow-up letter to our Tour des Regions.
Dovoľujeme si upozorniť na riziká, ktoré sú spojené s predmetnými zásahmi do finančných zdrojov, a to predovšetkým v podobe reálneho ohrozenia projektov, ktoré často riešia základné problémy obcí, miest a samosprávnych krajov. Bez týchto zdrojov nebude možné rozvíjať vybavenie škôl a školskej infraštruktúry, modernizovať odborné vzdelávanie a približovať ho praxi, budovať kvalitné a dostupné kapacity zariadení sociálnych služieb pre najodkázanejších obyvateľov, rovnako však bude ohrozená výstavba vodovodov a kanalizácií, realizácia adaptačných a mitigačných opatrení, a v neposlednom rade nebude možná výstavba autobusových a železničných prestupných terminálov, trolejbusových a električkových tratí či cyklotrás. Na projektovú prípravu týchto projektov už boli zo strany samospráv vynaložené významné finančné prostriedky.
Zachovanie výšky súčasnej alokácie Programu Slovensko pre samosprávy je preto v súčasnosti jediným spôsobom, ako zabezpečiť ďalší rozvoj ich územia, a tým pádom aj celej Slovenskej republiky.
Zdôrazňujeme úprimný a spoločný záujem samosprávnych združení poskytnúť maximálnu súčinnosť vláde SR pri príprave a realizácii zmien na podporu uplatnenia strednodobého preskúmania politiky súdržnosti, ktoré súčasne povedie k zachovaniu mimoriadneho významu nástrojov územného rozvoja dôležitých aj pre ďalšie posilnenie konkurencieschopnosti Slovenska. Veríme, že vláda SR prijme pozitívne toto stanovisko zástupcov miestnej a regionálnej samosprávy a zohľadní jej oprávnené požiadavky vo všetkých budúcich rokovaniach a rozhodnutiach týkajúcich sa realizácie politiky súdržnosti v podmienkach Slovenskej republiky.