Konferencia združenia Samosprávne kraje Slovenska (SK8) na tému INOVUJME REGIÓNY - objavte potenciál krajov.
Podujatie ponúklo priestor na diskusiu o tom, ako môžu slovenské regióny rozvíjať svoj potenciál prostredníctvom kvalitného vzdelávania, medziregionálnej spolupráce či pokrokových projektov. Počas jedného dňa účastníci zažili panelové diskusie a prezentácie s odborníkmi na inovácie v samospráve z Košíc, Žiliny, Bratislavy či Brna. Zastúpení boli experti od lokálnej, regionálnej až po národnú úroveň.
Čaro umelej inteligencie vo verejnej správe, výnimočná transformácia z Revúcej či startupový ekosystém na stredných školách v Košiciach. Konferencia ukázala ako samosprávne kraje dokážu držať krok so súčasným rýchlo sa rozvíjajúcim svetom.
/ Kedy: 19. jún 2025 od 08:45
/ Kde: Binarium (Staré Grunty 18, Bratislava)
Otvorenie konferencie
Ako inovácie menia regióny strednej Európy
panelová diskusia
Úloha medziregionálnej spolupráce ako kľúčového nástroja pre rozvoj inovatívnych politík a projektov v strednej Európe. Príklady partnerstiev, ktoré prekračujú hranice krajín, dôkaz, že výmena know-how, koordinácia či spoločné iniciatívy prispievajú k transformácii verejnej správy, podnikateľského prostredia aj komunitného života.
Aké je postavenie regiónov pri téme inovácií? Ako môžu regióny spoločne rásť, ak si prestanú konkurovať a začnú si pomáhať?
Moderuje: Pavel Laczko
Diskutujúci:
/ Jindřich Weiss, Juhomoravské inovačné centrum
/ Peter Breyl, Inovačné centrum Košického kraja
/ Peter Wolf, Dubnica nad Váhom
Umelá inteligencia vo verejnej správe
prezentácia
Využitie AI ako nástroja na zefektívnenie rozhodovania verejnej správy, automatizáciu procesov a zlepšenie kvality služieb pre občanov. Praktické príklady využitia umelej inteligencie v obciach, mestách a krajoch. Budúcnosť umelej inteligencie a jej potenciálny vplyv na spoločnosť a ekonomiku.
Akú podobu môže mať verejná správa v ére umelej inteligencie? Je AI súčasťou dnešnej samosprávy, alebo nás jej skutočný prínos ešte len čaká?
/ Ján Dráb, Kempelenov inštitút inteligentných technológií
Potenciál stredných škôl pri rozvoji inovácií
panelová diskusia
Stredoškolské vzdelávanie má potenciál stať sa motorom inovácií v regiónoch. Samosprávne kraje sa preto pripravujú na vytvorenie centier excelentnosti a stredoškolských kampusov, ktoré budú odrážať najnovšie trendy vo vzdelávaní odborných predmetov. Prepoja moderné technológie, kvalitnú výučbu a potreby praxe.
Ako budu centrá excelentnosti vznikať? Čo prinesú študentom, školám a krajom? Prečo je potrebné meniť spôsob výučby odborných predmetov?
Moderuje: Marta Jančkárová
Diskutujúci:
/ Tomáš Drucker, Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR
/ Jozef Viskupič, združenie SK8 a Trnavský kraj
/ Peter Tamaši, Stredná odborná škola strojnícka Považská Bystrica
/ Andrej Hutta, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR
obedová prestávka
BRAINEST - inovačné partnerstvo Bratislavského kraja
prezentácia
Predstavenie novej organizácie Bratislavského samosprávneho kraja, ktorá spája kľúčových partnerov z akademického, vedecko-výskumného a súkromného sektora. Hlavným poslaním organizácie BRAINEST bude systematicky rozvíjať a napĺňať vysoký inovačný potenciál na území kraja.
Prečo organizácia BRAINEST vzniká a čo môžeme očakávať, že prinesie Bratislavskému kraju?
/ Matúš Krnčok, Inštitút regionálnej politiky Bratislavského kraja
Premena bývalého gymnázia na kultúrno-vzdelávací hub Litterra
prezentácia
Banskobystrický kraj v posledných rokoch úspešne transformoval prvé slovenské literárne gymnázium v Revúcej na moderné interaktívne centrum, ktoré láka návštevníkov z celého Slovenska. Spoznajte príbeh LITTERRY, ktorá pomáha unikátnym spôsobom prinavrátiť život a nový zmysel malému mestu na Gemeri.
Ako moderné centrum ovplyvnilo život v Revúcej a širšom regióne? Čo môže byť príkladom pre iné samosprávy?
/ Jozef Balužinský, kultúrno-vzdelávací hub Litterra
prezentácia
Košický kraj vytvára priestor, kde stredoškolskí študenti môžu premeniť svoje nápady na skutočné startupy. Vzdelávací program Inovuj a podnikaj pomáha študentom rozbehnúť svoj vlastný biznis - od prvotného nápadu až po pitch pred investormi.
Ako vznikla myšlienka podporovať startupy už na stredných školách? S akými nápadmi mladí inovátori prichádzajú? Čo všetko študenti v rámci programu zažijú, naučia sa a kam sa môžu dostať?
/ Ivana Kučerová & Vlado Vavrák, Inovačné centrum Košického kraja
Ako udržať mladých ľudí v regiónoch
panelová diskusia
Odliv mladých ľudí z menších miest a vidieka predstavuje dlhodobú výzvu pre mnohé regióny na Slovensku. Diskusia sa zameria na možnosti, ako mladých motivovať zostať v rodných krajoch, prípadne sa po štúdiu či zahraničných skúsenostiach vrátiť naspäť.
Prečo mladí ľudia odchádzajú a čo im doma chýba? Čo môžu samosprávy a miestne komunity urobiť, aby regióny boli pre mladých atraktívne?
Moderuje: Marta Jančkárová
Diskutujúci:
/ Vlastimil Kocian, Inovačné centrum INOVIA
/ Zuzana Hozlárová, externá konzultantka Mesta Bratislava
/ Jaroslav Mihálik, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
/ Patrik Ondrejech, mládežnícky delegát SR pri Rade Európy
BRIE – Budovanie regionálnych inovačných ekosystémov
prezentácia
Predstavenie Rakúsko-Slovenského INTERREG projektu BRIE, ktorý aktívne prispieva k modernizácii administratívy a posilňovaniu inovačných kapacít v regiónoch prostredníctvom cezhraničnej spolupráce medzi verejným sektorom, akademickou obcou a podnikateľským prostredím.
Cieľom je vytvoriť priaznivé podmienky pre rozvoj inovácií, podporu výskumu a uplatňovanie moderných technológií v regiónoch s dôrazom na udržateľnosť a konkurencieschopnosť.
/ Andrea Čajková, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave
Networking
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Interreg VI-A SK-AT.